Efter en stark inledning på året förvärvar Unlimited Travel Group Waterproof Expeditions – och stärker erbjudandet inom expeditionskryssningar

Unlimited Travel Group, Sveriges största noterade rese- och eventkoncern, förvärvar den nederländska polar- och expeditionsspecialisten Waterproof Expeditions. Efter en stark inledning på 2026, där årets första månader både omsättning- och resultatmässigt överträffar föregående år, känner vi oss trygga att stärka koncernens position inom expeditionskryssningar genom ett mer komplett erbjudande, tydliga operativa synergier och minskade säsongsvariationer inom segmentet.

- Det här är ett strategiskt mycket intressant förvärv. Waterproof Expeditions kompletterar vår befintliga verksamhet väl, både genom ett breddat erbjudande och genom att stärka oss under delar av året där vi idag har lägre aktivitet, säger Charlotte Blum, vd för Unlimited Travel Group. Dessutom är det här ett välskött bolag med ett starkt varumärke och bra lönsamhet, som delar vår passion att ständigt utvecklas för att leverera upplevelser i världsklass.
 
Säljare är vd:n Marlynda Elstgeest som grundat bolaget tillsammans med den svenske polardykaren Göran Ehlmé och har sitt säte i Rotterdam. Bolaget har 6 anställda och omsatte 3,3 MEUR under 2025 med en EBITA om 0,8 MEUR. Total köpeskillingen uppgår till 3,8 MEUR varav 2,3 MEUR betalas på tillträdesdagen och resterande betalas ut som en dynamisk resultatbaserad tilläggsköpeskilling baserat på kommande 2 års resultat.
 
– Genom att bli en del av Unlimited Travel Group får vi rätt förutsättningar att fortsätta utveckla vårt koncept tillsammans med en partner som delar vår syn på kvalitet och upplevelser, säger Marlynda Elstgeest, grundare och ägare av Waterporof Expeditions.
  
Inom koncernen finns sedan tidigare PolarQuest, som erbjuder småskaliga expeditions-kryssningar till Antarktis, Svalbard och Grönland, med fokus på kunskap, närhet och upplevelser ledda av erfarna experter. Waterproof Expeditions kompletterar detta genom ett starkt erbjudande inom bland annat dykning och snorkling, samt expeditioner i Nordnorge under perioder som sammanfaller med lågsäsong för PolarQuest och flera av koncernens övriga bolag. Detta bidrar till att minska säsongsvariationerna inom affärsområdet som helhet. Gemensamt för de båda bolagen är att de har resenärer som ansluter från hela världen till expeditionerna.

Trots att Waterproof Expeditions är baserat i Nederländerna finns redan idag en naturlig koppling till koncernen, då bolaget har en bas i Göteborg där PolarQuest finns. 
 
– Vi ser en fortsatt stark efterfrågan på expeditionsresor, både i Sverige och internationellt. Med två kompletterande bolag i koncernen, tydliga synergier och en bättre balans över året skapar vi goda förutsättningar att fortsätta utveckla vårt erbjudande och stärka vår position på den internationella marknaden, säger Charlotte Blum.
 
Waterproof Expeditions blir en del av Unlimited Travel Group från och med 31 mars 2026.